free web builder


HİZMETLERİMİZ

Lazer Epilasyon Sık Sorulan Sorular


1- Lazer epilasyon beyaz ve sarı tüylerde etkili olur mu?
Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerden kurtulmanın en kolay ve en hızlı yoludur. Lazer, kıl kökündeki melanin pigmentlerine odaklıdır. Beyaz ve sarı tüylerde melanin pigmentleri az olduğu ya da hiç olmadığı için lazer epilasyon beyaz ve sarı tüylerde etkili değildir. Bu nedenle beyaz ve sarı tüyler için iğneli epilasyon yöntemini öneriyoruz.

2- Erkeklerde kılları seyretmek mümkün mü?
Vücut bölgelerine yapılacak her lazer epilasyon seansı sonucu ortalama %20 kalıcı seyretme ve kıl yapısında incelme sağlanabilinir. Bu durum doğal ve estetik bir görünüm sağlayacaktır. Örneğin, sırt kıllarınızdan tamamen kurtulmayı fakat göğüs kıllarınızdan sadece 1- 2 seans lazer epilasyon uygulayarak yoğunluğunu azaltmayı tercih edebilirsiniz.

3- Lazer sonrası iz kalır mı?
Lazer epilasyon sonrasında 5-10dk bazen yarım saat süren kızarıklıkları olabilir. Bu geçicidir. Soğutma sistemi olmayan lazer epilasyon cihazlarında ışığın cildin üst tabakasındaki melanin pigmentlerinden de emilmesinden dolayı ciltte yanık ve sonrasında iz kalma riski her zaman mevcuttur. Soğuma sistemli lazerlerde cildin ısınmasına fırsat vermediğinden yanık riski azalır. Çok nadiren hafif bir iz kalsa dahi kısa zamanda tamamen geçer.

4- Lazer ışığı zararlı mıdır?
Tıbbın önemli teknolojik buluşlarından olan lazer son yıllarda gelişerek bir çok alanda güvenle kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarından bir yenisi de lazer epilasyondur. Doğru vakada doğru doz seçilerek güvenli kullanım sağlanır. Lazerin epilasyon amaçlı kullanımında kanserojen etki yoktur. Kimyasal madde veya radyasyon etkisi olmaz.

5- Lazer uygulaması yapıldıktan sonra duş alınır mı?
Lazer epilasyon yapıldıktan sonra, 1 gün boyunca cildin su ile teması cilt reaksiyonu ve tahrişini engellemek açısından önemlidir.

6- Lazer epilasyon vücudun her bölgesine yapılabilir mi?
Vücudumuzun her bölgesine rahatlıkla uygulanabilir. Sadece vücuttaki benler ve dövmelerin üzerine lazer epilasyon uygulanması sakıncalıdır.

7- Lazer epilasyon yapıldıktan sonra dökülen tüyler geri çıkarmı?
Lazer epilasyonda amaç kalıcı epilasyon değil uzun vadeli epilasyondur. Hormonlarda bir bozukluk ya da değişiklik olmadığı sürece 2 ile 5 yıl sonra kısmen de olsa nokta atışlık çıkışlar olabilir. Bu da sizi lazer epilasyon yapılmamış haliniz kadar rahatsız etmeyecek kadar ince ve seyrek bir tüy görünümü sergileyeceğinden, sizi rahatsız etmez.

8- Antibiyotik ya da herhangi bir ilaç kullanan hastaya lazer epilasyon uygulanılabilinir mi?
Hastanın antibiyotik alması esnasında işlem yapılmaz. Kişi roaccutane kullanıyor ise, ilacı kestikten sonra en az 6 ay ya da 1 yıl sonra test atışı yapılarak işleme alınır. Antibiyotik, vitamin gibi ilaçlar ise işlemden 2 gün öncesinden bırakılmalı. Aksi halde morluk ve aşırı kızarıklıklar oluşabilir.

9- Tedavi sırasında antibiyotik kullanımına başlanır ise ne yapmak gerekir?
Hastanın antibiyotik alması esnasında fotoduyarlılık ya da pigmenter değişiklilikler söz konusu ise işlemi yapan uzman tarafından test atışı yapılır ya da ilaç bittikten 3-5 gün sonra lazer epilasyona devam edilir.

10- İnce ve kalın tüy arasındaki fark nedir?
Farklılık çaptır. Daha ince tüyün, kalın kıla göre çapı azdır. Bu yüzden kalın kıl lazer enerjisini daha çabuk emerek kendini yakabiliyor ve tekrar çıkış süresi azalıyor, ince tüy enerjiyi tam olarak ememediği için daha kısa zamanda tekrar çıkıyor. Bu nedenle tedavi süresi uzamaktadır.

11- Hamile olan bir kişiye lazer epilasyon yapılabilir mi?
Yeterli klinik çalışmalar ve bu konuda elde edilmiş kesin sonuçlar olmadığı için gebelik durumunda lazer epilasyon yapılmaz. Ancak hastanın isteği üzerine ve jinekoloğunun onayı alındığı takdirde uygulama yapılabilinir.

12- Emzirme döneminde epilasyon yapılır mı?
Emzirme döneminde lazer epilasyon yaptırmanın herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak, bu dönemde hormonların değişikliği nedeniyle normale oranla daha fazla acı hissedilebilir.

13- Lazer epilasyonda seans sayılarına göre sonuç alma oranı nedir?
Tüm vücutta bayanlarda 8 seansta yaklaşık %70-80 , erkeklerde yaklaşık %60-80 oranında azalma görülür. Yüz bölgesinde ise, kıl yapısı diğer bölgelere oranla daha ince olduğu için seans sayısı uzayabilir.

14- Epilepsi hastalarına lazer yapılabilir mi?
Epilepsi hastalarının atak (kriz) zamanı belli olmadığı için lazer epilasyon uygulanmaz. İhtiyaç durumunda bu konuyla ilgili tedavisini gerçekleştiren doktordan onay alınarak işlem yapılır.

15- Genital bölgeye yapılan lazer epilasyon kısırlığa yol açar mı?
Lazer epilasyonda kullanılan ışınlar ancak cilt yüzeyinin 1 mm altında bulunan kıl köklerine kadar ulaşabilir. Işınlar daha derine inmediği için iç organlara zarar vermezler. Lazer ışını kırmızı ve beyazı göremez, sadece siyahı görür. Bu nedenle yalnızca kılın köküne kadar etkili olur. Herhangi bir organa negatif etkisi söz konusu olmaz.

16- Kol altına yapılan lazer lenf bezlerine etki eder mi?
Lazer epilasyon özellikle kol altında oluşan batıkları tedavi eder. Kıl kökü hemen deri altında olduğu için lazer ışını derinlere inmeden, koyu renkle olan kıl kökünü yakar. Yani lenf bezleri hiçbir şekilde zarar görmez.

17- Hormon bozukluğu olan kişilere lazer epilasyon yapılır mı?
Öncelikle bu tür bir problemi olduğunu düşünen kişinin hormon testlerini yaptırmış olması gerekmektedir. Eğer hormon bozukluğu tespit edilirse doktorun başlatacağı ilaç tedavisi ile birlikte lazer epilasyon tedavisine başlanır. Bu şekilde hastanın alacağı sonuç daha hızlı ve daha başarılı olur.

18- Lazer hangi cilt tiplerinde başarılı olur?
Tüm lazer epilasyon cihazları, beyaz ten ve siyah kıl olan cilt tiplerinde başarılıdır. Açık tende başarı oranı %70-80 iken, koyu tende bu başarı oranı yaklaşık % 40-60 kadardır.

19- Yüz lazerinde göze hangi mesafede işlem yapılır?
Öncelikle hastanın gözüne ışın geçirmeyen gözlük takılarak işlem yapılmalıdır. Yüz bölgesinde göz çukuru ve göz kapağı hariç bütün bölümlerine işlem yapılabilir. Göz bu işlemlerden kesinlikle zarar görmez.

20- Lazer epilasyon kıl dönmesi ve batıklarında etkili midir?
Kıl dönmesi ve batık, tekrar eden rahatsızlıklardır. Batık meydana geldiğinde, lekeye dönmeden ve cilt kararmadan kıl kökünün yok edilmesi sorunun tamamen giderilmesini sağlar.

21- Lazer epilasyonda benler üzerine atış atılır mı?
Lazer epilasyonda lazer atışı, ben üzerine denk gelmemelidir. Aksi taktirde, özellikle koyu renkli benlerde lazer ışını yapısal değişikliğe sebep olabilir ve ben üzerinde kabuklanma görülebilir.

22-Lazer epilasyonun yan etkileri var mıdır?
Lazer ışınları, cildimizde kıl köklerinin bulunduğu tabakaya kadar inmektedir. Bu nedenle iç organlarımıza yada yumurtalıklara zarar vermemektedir.

23- Regl döneminde (menstrual) lazer epilasyon yapılır mı?
Regl döneminde lazer epilasyon yaptırmanın tıbbi bir sakıncası yoktur. Bu dönemde ağrı eşiği çok düşük olması nedeniyle, özellikle regl döneminin sonlanmasından 4-5 gün sonra hassasiyetin sonlanması ile işlem yapmayı tercih ediyoruz.

24- Lazer epilasyondan sonra kılın dökülme evresi nedir?
Lazer epilasyon yapıldıktan 1 hafta-10 gün sonra yanan kıl folekülleri kendini deri yüzeyine atarak dökülmeye başlar. Bu dönemde elle tutup çektiğinizde bile rahatlıkla döküldüğünü görürsünüz.

25- Yaz aylarında lazer epilasyon yapılır mı?
Yaz aylarında lazer epilasyon yapılır. Tedavi süresince güneşten korunduğu takdirde her mevsim uygulama yaptırabilir, yaz aylarında 30 ya da 50 faktör güneş koruyucu uygulanarak korunabilirsiniz.

26- Lazer epilasyon öncesi dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
İşlemden en az 1 ay – 20 gün öncesinde ağda, cımbız gibi işlemler uygulanmamalıdır. Solaryum ve güneşe maruz kalmamalı, uygulanacak bölgede kanama odaklı yara, uçuk, egzama olmamalıdır.

27- Lazer epilasyona kaç yaşında başlanmalıdır?
Lazer epilasyon uygulaması için ideal olan 12 yaş ve üzeridir. Kız çocukları regl olduktan sonra işlem yaptırmaya başlayabilir ancak bir erişkin kadar hormonları düzenli olmadığı için seans sayıları artacaktır.

RUBİ ESTETİK BEYLİKDÜZÜ SIK SORULAN SORULAR

Adres:                 

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim:

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 872 60 61
Cep       : 0 531 105 63 73
Faks      : (0212) 871 20 21